fbpx

Ahol a fókusz, ott a megoldás

Időnként helyet adunk szakmai partnereink érdekes, aktuális írásainak, amelyek kiegészítik, színesítik az általunk képviselt témákat, fejlesztési területeket. Hlavay Richárd a Bricks Magic ügyvezetője most a Lego® Serious Play® világát nyitja meg nekünk.

Percek óta figyelem az unokámat. Egy alufólia golyóval és egy autóval játszik. Körülötte zajlik az élet, jövünk, megyünk. Nem zavartatja magát. A játékra fókuszál, a történetre, ami megelevenedik, amit életre kelt a kopott matchbox és a gyűrött alumínium fólia között. Tökéletes egyensúlyban van a világgal. Ismerős a kép, és az érzés? Ez az a fókusz, ami gyerekként még ösztönösen megérkezik, megteremtődik, aztán annyi mindennel megtelik az életünk, hogy néha alig látunk ki belőlük, és az agyunk is hol ide, hol odakap. Ez a törtezettség az, ami a leginkább lassít, akadályoz a munkában, és megnehezíti a problémamegoldást, a koncentrációt a kérdések, helyzetek, feladatok lényegére. Sokféle útja és módja van, hogy visszatérjünk ebbe a fókuszált állapotba, a futástól, úszástól, jógától, a meditáción át, a kenyérstégig, barkácsolásig. Nem véletlen, hogy a fejlett világban élő emberek egyre nagyobb tömege fordul ezekhez a megoldásokhoz, mert ez a töredezettség nemcsak akadályoz, de kimerít, kiéget. Vannak olyan megoldások is, amelyek munkahelyi környezetben is rendkívül hatékonyan működnek, segítenek fókuszálni és feltöltődni. Az egyik ilyen, a világ számos nagyvállalatánál board szinten is népszerű és bevált módszertan a Lego® Serious Play®. A dán játék, mint eszköz és a Csíkszentmihályi Mihály nevéhez fűződő flow elmélet kombinációja, néhány neuroscience elmélettel fűszerezve.

A módszertan elsőre rém egyszerű, a facilitátor különböző feladatokat ad a résztvevőknek, amit meg kell építeniük a speciálisan a programhoz válogatott készletek elemeiből. A feladatok azonban többnyire elvon fogalmak, mint például a rémálom csapattag, vagy vezető, vagy az ideális nyaralás, vagy a személyes varázserőd. Némi bemelegítés – skills building – után ilyenkor kapcsol be a készelgondolkodás, ha sikerült eléggé elszítani az elmét, és a Lego elemkupacból ösztönösen, intuitív módon kiválasztott elemekből egyszer csak összeáll egy modell, ami arról szól, mi a rémálom feladat számunkra, mi motivál, mi a siker, a kudarc, a hatékonyság. Pusztán verbálisan, kognitív módon megfoghatatlan megélések, érzések, gondolatok ötlenek formát a műanyag elemekből a kezünk által. A kulcs, hogy az adott pillanatban a játék beszippant ugyanabba a mélységbe és majdnem transz állapotba, amiben az unokám az alufóliával és a kisautóval játszik, amikor nem kalandoznak el a gondolatok, mi lesz az ebéd, miért mondta azt a kollégám és úgy, ahogy mondta, miért nem hív vissza a főnök, a barátom, barátnőm.

Dolgoztunk egyszeri egy start-up csapattal, akiknek a terméke remek indulás után egyszer csak megállt és nem értették mi történt. A portéka továbbra is piacvezető innovációnak számított, az ismertsége is nőtt, és mégis. Mivel kezdődik a problémamegoldás általában egy átlagos szervezetnél, még egy start-unnál is? A felelős kereséssel, ki tehet róla, hogy problémánk van, hogy nem megy a termék, hogy csökken az eredmény? Végül leültünk velük dolgozni, Lego® Serious Play® módszerrel. Az egy napos program első részében a diagnózis volt a téma, és olyan egyszerű kérdésekre kerestük a választ: mi a termék, szolgáltatás erőssége, mik a gyenge pontjai? A résztvevőket is meglepte, hányféleképpen fogalmazták meg ezekre a választ, pedig azt hitték mind ugyanúgy látják a fejlesztésüket, és azt hitték nyilván a problémát is. Pedig nem, semmit sem látunk ugyanúgy, és bár ez trivialitás, mégsem építjük be ezt a napi működésünkben, abból indulunk ki, nyilván a többiek is látják, amit én. De nem. A nap második felében a megoldáskeresés volt fókuszban és éppen ez volt a kulcs. A megoldáskeresésben, amikor a diagnózis volt a téma, a játék és a facilitátor segítségével mindenki a diagnózisra fókuszált. A játék nem engedte elkalandozni a gondolatokat, és ezért hatékonyan sikerült válaszokat találni és megfogalmazni az adott kérdésekre, és ugyanígy, amikor a megoldás volt a téma, ez került a fókuszba, sikerült kizárni a személyeskedést. Az akciótervezésnél aztán megszülettek a személyes vállalások, de itt sem a kudarcért felelősöket kerestünk, hanem a közös sikerért megfogalmazott vállalások felelőseit.

Ezért egyre népszerűbbek a Lego® Serious Play®-hez hasonló játékos megoldások, mert segítenek kizárni a zajt, azt, a mi nem fontos az adott téma, feladat, kérdés megválaszolásában. Segítenek, hogy ott legyen a fókusz, ahol szükségünk van rá, mert ahol a fókusz, ott az energiánk és ott a megoldás is.

 

Hlavay Richárd